Porozumienie spółek otwiera drogę do wznowienia prac w projekcie i dokończenia inwestycji w Elektrociepłowni Stalowa Wola.
- Od momentu powołania w grudniu 2015 zarządu TAURON Polska Energia, którym mam przyjemność kierować, intensywnie pracowaliśmy nad uratowaniem wartej blisko 1,5 mld PLN inwestycji w budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Ten blok ma zapewnić 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli. Dzięki wypracowanemu wspólnie z PGNIG kompromisowi oraz porozumieniu z bankami finansującymi otwiera się możliwość dokończenia tego projektu w perspektywie kolejnych 3 lat. To również wymierny efekt realizacji postawionych w nowej strategii TAURON celów w obszarze kluczowych inwestycji Grupy. Podpisane porozumienie jest również dobrym przykładem współpracy spółek Skarbu Państwa, nadzorowanych przez Ministra Energii – podkreśla Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia
Obecnie na placu budowy w Stalowej Woli zakończyła się inwentaryzacja i uzgadniane są ostatnie związane z tym procesem protokoły. Raport podsumowujący inwentaryzację planowany jest na pierwszą połowę listopada 2016 r. Równocześnie na bieżąco prowadzone są prace konserwacyjne zapobiegające degradacji majątku. Inwestycja będzie kontynuowana z wykorzystaniem wyspecjalizowanej firmy wspierającej koordynację przedsięwzięcia w formule EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management). Aktualnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór EPCM. Przygotowano również dokumentację przetargową na wybór wykonawcy kanału wody chłodzącej.
TAURON, PGNiG, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Polska Kasa Opieki S.A. oraz Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) zawarły już we wrześniu br. umowę standstill. Po jej wejściu w życie, które jest zaplanowane na koniec października, umowa ta zagwarantuje, że instytucje finansujące projekt powstrzymają się od postawienia udzielonych kredytów w stan natychmiastowej wymagalności oraz zaspokojenia swoich wierzytelności z ustanowionych zabezpieczeń.
- Projekt w Stalowej Woli był wcześniej szalenie zaniedbany. Starania o jego uratowanie kosztowały nas dużo pracy. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy doszliśmy do dobrego rozwiązania. Umowa standstill będzie obowiązywała do końca marca 2017 roku. Zakładamy, że do tego czasu wynegocjujemy i podpiszemy warunki restrukturyzacji finansowania projektu – wyjaśnia Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
Podpisane przez spółki dokumenty, w tym porozumienie restrukturyzacyjne, aneksy do umów na dostawy paliwa gazowego i odbiór energii elektrycznej, dostosowują obecne umowy handlowe do oczekiwanego terminu oddania bloku do eksploatacji oraz do istniejącego otoczenia rynkowego, stanowiąc jeden z elementów umożliwiających dokończenie inwestycji i osiągnięcie przez nią rentowności.
Według szacunków partnerów projektu dokończenie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli będzie kosztowało do ok. 400 mln zł. Obecne prognozy zakładają oddanie bloku do eksploatacji w 2019 roku.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/tauron-i-pgnig-ustalily-warunki-dokonczenia-budowy-bloku-gazowo-parowego-w-stalowej-woli